Hobby Horsing

Vzhledem k tomu, že Hobby Horsing není v České republice tolik rozšířeným sportem, stojí určitě za to si alespoň v krátkosti tento fantastický sport, který rozvíjí dětskou fantazii a podporuje dětskou aktivitu představit. 

Hobby Horsing napodobuje jízdu na skutečných koních a děti, kteří nemohou nebo nechtějí jezdit se můžou naučit všechny aspekty skutečného jezdeckého sportu. Požadavky na Hobby Horses nejsou nijak striktní a fantazie se v tomto případě meze nekladou. V České republice je mnoho lidí, kteří Hobby Horse vyrábějí na zakázku, nicméně lze, pro ty kreativnější, využít dostupné šablony a Hobbíka si ušít :-) 

Jezdci mohou trénovat různé disciplíny - my se zaměřujeme především na:

  • Drezura (klasický nebo volný styl)
  • Parkur
  • Skok mohutnosti
  • Dostih
  • Westernové disciplíny (Western Horsemanship a Western Trail)

Pokud se jezdec zúčastní všech těchto disciplín, může být začleněn do tzv. All-round Cupu, kde se hodnotí všestrannost daného jezdce a koně. 

Jezdci s koňmi jsou zařazeni do různých věkových kategorií, v závislosti na zachování fyzické rovnocennosti jezdců. Jezdce hodnotí rozhodčí. 

Ač by se mohlo zdát, že historie Hobby Horsingu není nijak dlouhá, opak je pravdou - děti si s Hobby Horse hrají již celá staletí! Koncem 19. století se v různých oblastech Finska začaly tvořit malé skupinky dětí, které hru pomalu převáděly na sport a začaly mezi sebou soutěžit. Počátkem 21. století se tito nadšenci začali scházet na různých webových stránkách a zakládali online diskuze s cílem podělit se o své úspěchy a zážitky. Neoficiální asociace Hobby Horse vznikla v roce 2004 a později se registrovala pod názvem Finnish Hobbyhorse Association -  Asociace Hobby Horse ve Finsku. 

Chápeme, že některé z Vás napadne, že jde pouze o bláznivou zábavu - opět Vás musíme vyvést z omylu, protože jde o uznávaný sport v mnoha zemích Evropy. Hobby Horsing je také nominován jako oficiální sport na Letní olympijské hry v roce 2024 v Paříži. 

Hobby Horsing se nejvíce proslavil díky dokumentu finské režisérky, Selmy Vilhunen, s názvem - Hobbyhorse Revolution. Ač nelze přesně spočítat, kolik dětí a lidí v mladém věku se mu ve Finsku věnuje, Fini odhadují jejich počet na více než 10.000 :-) 

Hobby Horsing je extrémně všestranný sport, kde si každý může najít to svoje "nej" - někteří jsou nadšení do výroby Hobby Horses, jiní jezdí nebo jsou součástí komunity Hobby Horsingu a další navštěvují závody a sbírají pohárky a mašličky. No a potom jsou tady ti (my) kteří organizují tréninky, školení a závody - na ty samozřejmě také nesmíme zapomenout!